Štyri elektrifikované platformy pre štrnásť značiek

08.07.2021

Hlavnou technologickou základňou budúcich automobilov koncernu Stellantis budú štyri elektrifikované platformy pre odlišné segmenty naprieč pestrej ponuky. Platformy sú navrhnuté s vysokou úrovňou flexibility (dĺžka a šírka) a zdieľaním komponentov, čo prináša úspory. Tie sa vyťažia z rozsahu použitia, pretože každá platforma môže podporovať produkciu až dvoch miliónov kusov automobilov ročne. 

Nové platformy koncernu: 

  • STLA Small s dojazdom až 500 kilometrov 
  • STLA Medium s dojazdom až 700 kilometrov
  • STLA Large s dojazdom až 800 kilometrov 
  • STLA Frame /úžitkové vozidlá a veľké SUV/ s dojazdom až 800 kilometrov 

Pohon zahŕňa rodinu troch modulov elektrického pohonu (EDM), ktoré kombinujú motor, prevodovku a invertor. Tieto EDM sú kompaktné, flexibilné a dajú sa ľahko škálovať. EDM môžu byť konfigurované pre pohon predných, zadných, všetkých kolies a 4xe. Kombinácia platforiem, EDM a akumulátorov s vysokou hustotou energie dodá vozidlám najlepší výkon vo svojej triede v oblasti účinnosti, dojazdu a nabíjania. 

Odlišnosť značiek a batérií

Spoločnosť Stellantis sa bude zameriavať intenzívne na vývoj softvéru a ovládacích prvkov, aby si zachovala vlastnosti charakteristické pre každú značku. Akumulátory budú šité na mieru rôznym vozidlám - od menších mestských automobilov po energeticky náročné akumulátory pre výkonné vozidlá a nákladné vozidlá. 

Do roku 2024 sa plánuje použitie dvoch ciest batérií na podporu rôznych potrieb zákazníkov - možnosť vysokej hustoty energie a alternatíva bez obsahu niklu a kobaltu. Do roku 2026 sa má predstaviť prvá z týchto konkurenčných technológií batérií. 

Stellantis v súčasnosti vlastní alebo dokončuje niekoľko kľúčových technologických spoločných podnikov, počnúc operáciami elektronického pohonu a elektronického prenosu až po chémiu a výrobu batériových článkov a digitálny kokpit a personalizované súvisiace služby. 

Tieto partnerstvá poskytujú spoločnosti Stellantis príležitosť využiť nielen interné kompetencie, ale aj odborné znalosti partnerov s cieľom rýchlejšie priniesť nové technológie a riešenia na trh, pričom optimalizujú alokáciu kapitálu s cieľom ďalej zvyšovať konkurencieschopnosť spoločnosti Stellantis na trhu. 

Mieria nad očakávania zákazníkov

"Naša elektrifikačná cesta je pravdepodobne najdôležitejšou tehlou, ktorú treba položiť, keď začneme odhaľovať budúcnosť spoločnosti Stellantis iba šesť mesiacov po jej narodení. Teraz je celá spoločnosť nastavená tak, aby prekonala očakávania každého zákazníka a urýchlila našu úlohu pri predefinovaní spôsobov, akým sa svet pohybuje" uviedol Carlos Tavares. "Máme rozsah, zručnosti, ducha a udržateľnosť na dosahovanie dvojciferných upravených marží z prevádzkových výnosov, vedieme odvetvie s benchmark efektivitou a dodávame elektrifikované vozidlá, ktoré vzbudzujú vášeň."