Prichádza nový FIAT E-Ulysse

02.03.2022

FIAT uvádza na trh nový E-Ulysse, plne elektrický osobný van, ktorý znamená návrat značky do segmentu viacúčelových vozidiel v Európe. Menovec predchádzajúceho modelu - vyrábaný do roku 2010, E-Ulysse predstavuje ďalšiu etapu na ceste k elektrifikácii, na ktorú sa FIAT vydal s New 500.

FIAT E-Ulysse prichádza ako plne elektrické MPV a k dispozícii bude s týmito parametrami

 • na výber budú dve kapacity batérie - 50 a 75 kWh
 • dojazd 330 km v cykle WLTP
 • maximálna rýchlosť 130 km/h
 • maximálny výkon 100 kW (136 k)
 • krútiaci moment 260 Nm
 • štandardne vybavené 100-kW rýchlonabíjacím systémom na nabitie batérie na 80 % za 45 minút
 • pre nabíjanie doma alebo na verejnosti si zákazníci môžu dokúpiť aj trojfázový 11 kW kábel Mode 3 alebo Wallbox od Moparu

Pohoda na palube

V E-Ulysse debutuje nové zariadenie na dezinfekciu vzduchu. Napomáha hygiene v kabíne a likvidácii väčšiny baktérií, ktoré sa môžu dostať do priestoru pre cestujúcich. Pohodu zvyšuje aj trojzónová klimatizácia so samostatnými zónami pre vodiča, spolujazdca a vzadu.

Panoramatické strešné okno

Panoramatické sklenené strešné okno je štandardne vo verzii Lounge. Pozostáva z dvoch panelov 40 cm x 100 cm, každý s celkovou plochou takmer 1 m2. Ak potrebujete súkromie alebo sa potrebujete ukryť pred svetlom, oba panely je možné zatemniť pomocou posuvného závesu.

Medzi týmito dvoma panelmi je difúzor klimatizácie so 6 individuálne nastaviteľnými vetracími otvormi a vstavaným ovládaním teploty/výkonu, ktoré zaisťujú ideálny komfort v celom aute. Na strope sú aj dva LED pásy zaručujúce príjemné, relaxačné osvetlenie v aute.

Pohodlie, modularita a dômyselnosť

V úrovni výbavy Lounge ponúka nový E-Ulysse 5 pohodlných sedadiel vzadu, kde môžete tráviť čas na cestách, ako aj možnosť organizovať obchodné stretnutia.Obzvlášť veľké sedadlá a sklopné lakťové opierky zaručujú požadovaný komfort. Dvojitý rozkladací stôl sa dá zasunúť aj medzi a druhý a tretí rad ako ideálny povrch pre najširšie spektrum aktivít.

V 7-miestnom variante "Living Room" aj v 8-miestnom Shuttle sú všetky zadné sedadlá E-Ulysse namontované na koľajničkách, takže ich možno jednoducho posúvať, sklápať alebo vybrať. Vnútorný priestor možno ľahko prekonfigurovať na základe požiadaviek na prepravu pasažierov a batožiny: v 8-miestnej verzii je k dispozícii 12 konfigurácií vnútorného priestoru a 16 v 7-miestnej verzii.

Bezpečnosť a infotainment

E-Ulysse ponúka úroveň pokročilých asistenčných systémov pre vodiča (ADAS)

 • Traffic Sign Recognition, ktorý pomocou palubnej kamery rozpoznáva dopravné značky, hlási ich na displeji a upozorňuje vodiča na aktuálnu povolenú rýchlosť.
 • Varovanie pred opustením jazdného pruhu
 • Side Blind-Spot Alert monitoruje mŕtvy uhol.
 • Ďalej je k dispozícii varovanie pred zrážkou, ktorý pomocou videokamery sníma jazdu a varuje vodiča pred prípadným nebezpečenstvom kolízie s inými vozidlami alebo chodcami.
 • Active Emergency Brake Control autonómne aktivuje brzdy v prípade nebezpečenstva kolízie,
 • Kamera so 180° obraz okolo vozidla
 • Grip Control: asfalt, sneh, piesok alebo blato.

Čo sa týka infotainmentu, k dispozícii sú tri úrovne vstavaného rádia. Najvyššia verzia obsahuje 7" farebný dotykový displej s Apple Car Play, Android Auto a službou Connect Nav od TomTom s informáciami o premávke, parkoviskách, čerpacích staniciach, miestnom počasí a bodoch záujmu.

Úrovne výbavy a špecifikácie

100% elektrický E-Ulysse začína širokou škálou výbavy, najmä 17" zliatinovými diskami, sklopnými a odnímateľnými sedadlami a trojzónovou klimatizáciou. K dispozícii je aj vyššia úroveň, známa ako Lounge, ktorá vyniká niekoľkými funkciami, vrátane dverí batožinového priestoru s elektrickým otváraním, panoramatického strešného okna s ambientným osvetlením, xenónových svetlometov a kožených sedadiel, ktoré možno nastaviť ako konferenčnú miestnosť.

Fiat E-Ulysse bude na výber vo dvoch dĺžkach karosérie. Kratšia bude mať 4,95 metra a pri využití všetkých sedadiel má 900 litrov veľký batožinový priestor. Dlhšia bude mať 5,3-metra, ponúka až 1500 litrový batožinový priestor. Pri prepravne je možné využiť priestor až 4200 (kratšia verzia) vs. 4900 litrov (dlhšia verzia) pri vyložení všetkých sedadiel.

E-Ulysse sa vyrába v závode Stellantis v Hordaine vo Francúzsku a objednávky na E-Ulysse sa otvoria v marci v Taliansku, Nemecku, Francúzsku a Rakúsku. V predajniach bude dostupný od mája. Na slovenskom trhu a E-Ulysse neočakáva.