Prichádza Jeep Renegade a Compass e-hybrid

20.01.2022

Autor článku: FK

Jeep Compass a Renegade e-Hybrid ponúkajú nový vstupný bod do elektrifikovaného portfólia značky Jeep. Pod kapotou sa ukrýva nové pohonné ústrojenstvo, ktoré zahŕňa spaľovací motor, novú prevodovku a integrovaný elektromotor.

1.5 GSE Firefly Turbo

Nové Jeepy ukrývajú pokročilý hybridný systém s novým 4-valcovým 1.5-litrovým motorom na benzín z rodiny Global Small Engine, ktorý poskytuje výkon 96 kW (130 koní) a maximálny krútiaci moment 240 Nm. Motor spolupracuje s úplne novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou s označením 7HDT300.

Pohonný systém zahŕňa vstavaný 48-voltový 15 kW (20-koní) elektromotor s krútiacim momentom 55 Nm, ktorý dokáže poháňať kolesá, aj keď je spaľovací motor vypnutý. Na výstupnom hriadeli prevodovky možno krátkodobo dosiahnuť krútiaci moment až 135 Nm. Nové hybridy sú v praxi úspornejšie až o 15 % v prípade spotreby paliva a emisií v porovnaní s konvenčným motorom 1.3 GSE Turbo bez elektrifikácie. Nové modely sú zatiaľ dostupné len pre pohon 4x2.

Inovovaný štvorvalec

Nový 4-valcový preplňovaný motor bol navrhnutý tak, aby sa čo najlepšie hodil pre hybridy. Má optimalizovanú termodynamiku, ktorou šetrí palivo. Pracuje na Millerovom cykle, ktorý zlepšuje tepelnú účinnosť a ponúka vysoký kompresný pomer (12,5:1), novú hlavu valcov s kompaktnou spaľovacou komorou, duálne variabilné časovanie ventilov a špeciálne sacie kanály. Novinkou je aj vysokotlakový systém priameho vstrekovania, ktorý pracuje so vstrekovacím tlakom do 350 barov.

Elektrifikačné prvky

V benzínovom motore je zároveň inštalovaný aj štartérgenerátor, ktorý zaručuje rýchle a tiché naštartovanie pri prechodoch z čisto elektrického do spaľovacieho režimu. Brzdový systém nového Renegade a Compass e-Hybrid zahŕňa inteligentný systém s funkciou "automatického nabíjania" využívajúcu zmiešané regeneračné brzdenie na maximalizáciu rekuperácie kinetickej energie a zlepšenie účinnosti. V praxi to znamená, že brzdný účinok je kombinovaný rekuperáciou a brzdovým systémom. Šetria sa tým brzdy a dobíja batéria.

Vďaka novému pohonnému systému je možné pohybovať sa na čisto elektrický režim. Konkrétne sú dostupné štyri dôležité funkcie:

  • Tichý štart - naštartuje vozidlo bez nutnosti použitia benzínového motora, auto sa skrátka aktivuje a je pripravené na jazdu
  • Rekuperácia energie - funkcia, vďaka ktorej systém rekuperuje energiu, ktorá by sa inak minula pri spomaľovaní vozidla (e-Coasting) a pri brzdení
  • Boost & Load Point Shift - "e-Boosting" umožňuje zvýšenie krútiaceho momentu na kolesá vďaka elektromotoru, ktorý podporuje benzínový motor; navyše využitím krútiaceho momentu elektromotora je možné optimalizovať pracovný cyklus zážihového motora
  • Elektrický pohon - vozidlo môže jazdiť ticho a s nulovými emisiami iba s použitím elektromotora, kým je benzínový motor vypnutýŠtyri jazdné režimy


Nový Jeep Renegade a Compass e-Hybrid môžu jazdiť v rôznych jazdných režimoch iba s použitím elektromotora (s vypnutým benzínovým motorom). Je to možné vďaka množstvu elektrických prevádzkových režimov známych ako "možnosti EV", ktoré zahŕňajú:

  • e-Launch štart iba pomocou elektromotora pri štartovaní alebo opätovnom štartovaní na semaforoch
  • e-Creeping elektromotor poskytuje jemné pohyby, ktoré sa bežne vyskytujú pri automatoch po uvoľnení brzdového pedálu, rýchlosť sa tu mení od  0 km/h a motor sa zapína až vtedy, ak sa otáčkami dosiahne úroveň voľnobehu zážihového motora na jednotke alebo spiatočke, takto môžete napríklad parkovať
  • e-Queueing vozidlo jazdí v dopravnej zápche podľa vzoru "stop & go" v plne elektrickom režime
  • e-Parking zjednodušuje parkovacie manévre, ktoré možno vykonávať len s použitím elektrického pohonu, aby bol zaistený praktický a tichý zážitok.

Jeepy prichádzajú v limitovanej edícii UPLAND

Edícia Upland bola vytvorená s cieľom zdôrazniť pozornosť značky Jeep voči životnému prostrediu a jej záväzok k udržateľnosti. Limitovaná edícia má nové estetické detaily a používa udržateľné materiály, ekologické farby a povrchové úpravy. Edícia bude dostupná nie len pre nový hybrid, ale aj pre plug-in hybridné verzie Jeepov Compass a Renegade.

Konkrétne je nová farba "Matter Azur", dvojfarebné lakovanie pridáva čiernu strechu (tiež s viditeľnejším a rozsiahlejším dizajnom špecifickým pre Renegade), lesklé 17" disky na Renegade a 18" na Compass. Exteriér dopĺňa nové bronzové povrchové úpravy MetaKrome na orámovaní prednej masky a na zadnom difúzore, a špeciálna nálepka na kapote.

V interiéroch sa Upland vyznačuje rozsiahlym použitím recyklovaných materiálov - nájdeme tu napríklad ekologické čalúnenie stropu, koberčeky s novým, špecializovaným dizajnom a exkluzívne sedadlá SEAQUAL ® vyrobené z recyklovaného plastu odstráneného z oceánu. Sedadlá dopĺňa veľmi pekné a výrazné kontrastné prešívanie, Logo Jeep predných operadlách a vinylová vložka na hornej časti. Efekt podtrhuje chevronový motív na čiernom základe.

Na Renegade sú nové aj niektoré čierne plastové panely a komponenty interiéru - tiež odvodené z recyklovaných materiálov, konkrétne z plastov, ktoré sa predtým používali v svetlometoch vozidiel. Palubná doska má tiež bronzové lakované povrchy MetaKrome. Na modeli Compass sú výplne dverí aj prístrojová doska čalúnené v rovnakom materiáli získanom z recyklovaných plastov, pričom bronzová povrchová úprava MetaKrome vyrobená s ekologickými farbami zvýrazňuje celý profil prístrojovej dosky.

Plná ponuka

Nový hybridný rad bude k dispozícii pre úrovne výbavy - Longitude, Night Eagle, Limited a S, plus špeciálna edícia Upland. Všetky sú vybavené pohonom predných kolies, novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a 1,5-litrovým turbo zážihovým motorom s hybridnou technológiou. K dispozícii je široká škála farieb s kontrastnou čiernou strechou a až ôsmimi rôznymi farbami laku exteriéru pre Renegade a siedmimi pre Compass vrátane nového Matter Azur, špecifického pre "Upland". K dispozícii je tiež široká ponuka dizajnov zliatinových kolies špecifických pre Renegade a Compass.

Objednávky sa dnes otvárajú v Taliansku, Francúzsku a Nemecku; čoskoro budú nasledovať ďalšie európske trhy vrátane toho nášho na Slovensku.