Prichádza Alfa Romeo Tonale: Poriadny refresh medzi SUV

07.02.2022

Autor článku: FK

V Taliansku bolo oficiálne predstavené úplne nové SUV Alfa Romeo Tonale. Čakalo sa naň dlho, no vyplatilo sa, prvé dojmy sú rozhodne pozitívne. Pozrite si, s akými dizajnovými špecifikami prichádza a čím všetkým chce zabojovať na trhu.

Tonale ako nový model osviežuje ponuku milánskej značky po neuveriteľných piatich rokoch, naposledy tu bolo nové Stelvio v roku 2017. Medzitým došlo k vzniku skupiny Stellantis, ale aj k výmene vedenia Alfy Romeo - na jej čele teraz Jean-Phillipe Imparato. Práve ten odsunul premiéru Tonale o ďalší polrok a nechal prepracovať niekoľko estetických, ale aj technických detailov.

Svieže stvárnenie

Tvary novinky sme spoznali už v roku 2019 na rovnomennom koncepte Tonale. Novinka mu akoby z oka vypadla a prichádza s tradične príťažlivým talianskym dizajnom. Prednej časti dominuje klasické "scudetto" s logom Alfy, ktoré je po novom svalnatejšie a trojrozmerne vyslovene vystupuje z predného nárazníka. Dominantný postoj prednej časti podporujú horizontálne svetlomety, ktoré prichádzajú v dvoch úrovniach, tá vyššia s troma segmentami pripomínajúcimi Alfy SZ alebo Brera vyobrazená na fotkách.

Spodná časť predného nárazníka prináša novú interpretáciu zapracovania aerodynamických prvkov, ale aj nové stváranenie mriežky chladiča. V lesklom prevedení pripomína tak ako na koncepte hadie šupiny, ktoré ešte hlbšie zakoreňujú Tonale do rodiny s hadom a krížom v znaku.

Elegancia a čistota

Čistý a jednoduchý profil bez zbytočných prelisov sa inšpiruje modelmi GT Junior a Disco Volante. Tradične "alfácky" zaoblené tvary karosérie sú plynulé a stúpajúca linka okien s naznačeným tretím oknom dodáva autu atletický postoj. Aj zadná časť je inšpirovaná staršími Alfami, pripomína tiež Breru a trochu Alfu 156 Sportwagon. Spojená linka zadných svetiel s troma segmentami je opäť inšpirovaná Alfami SZ, GTV a 164. Všimnite si úžasné 20" disky v dizajne s piatimi kruhmi podobné konceptu Tonale, ako by im z oka vypadli. Zároveň pripomínajú koncepty Alfa Romeo 156 Shooting Brake a sériové modely 156.

Kokpit orientovaný na vodiča

Interiér pokračuje v tradícii započatej Alfami Giulia a Stelvio. Jeho stvárnenie vsádza na jednoduché horizontálne členenie, tentokrát je k dispozícii samostatne stojací displej infotainmentu. Krajné výdychy ventilácie sú okrúhle a zaujímavo je stvárnená stredová konzola, ktorá prichádza s novým umiestnením voliča jazdných režimov DNA vľavo pred radiacou pákou. Mimochodom, tá už nepôsobí ako prevzatá od konkurencie.

Šéfdizajnér, Alejandro Mesonero hovorí, že interiér vodičovi "sadne ako rukavice". Pripomína dôsledne vyberané materiály a prvotriednu kvalitu.

Stredové výduchy klimatizácie sú spojené s fyzickými tlačidlami vybraných funkcií - najmä nastavenia klimatizácie. Palubná doska ukrýva aj farebný dekor. Pred vodičom je prvýkrát úplne nový konfigurovateľný displej, ktorý zahŕňa rôzne spôsoby zobrazenia informácií o jazde. Jedným z nich je grafika "budíkov" inšpirovaná modelmi Alfa Romeo zo šesťdesiatych rokov.

Nezmeškajte ani ďalšie informácie o novom modeli Alfa Romeo Tonale.

Informácie budeme priebežne dopĺňať.