Nové modely Alfy Romeo využijú staronovú platformu

21.06.2021

Vývoj novej modelovej rady Alfa Romeo sa už rysuje. Modely by mali vznikať jednoduchšie, práve vďaka už vyvinutej technike koncernu Stellantis. Z domácej "kuchyne" už vzniká aj staronová platforma Stellantis Large.

Poslednou Alfou na základoch koncernu FCA bude Tonale. To zároveň potvrdzuje fakt, že Tonale ostáva na platforme Jeepu Compass. Ďalšie nové Alfy vzniknú tak, aby ponúkali možnosť byť plug-in hybridné alebo plne elektrické a zároveň tak dokázali plniť nezmyselné emisné normy.

Hoci Alfy presedlajú na techniku, ktorá už nejaký čas funguje v koncerne PSA z Francúzska, neprídu o svoje jedinečné vlastnosti. V aktuálnej generácii dôjdu modely Stelvio a Giulia na platforme Giorgio. V priebehu roku 2022 ich mimochodom čaká významnejšia modernizácia. Novou platformou pre ich ďalšiu generáciu ale aj pre ďalšie modely by mala byť platforma Stellantis Large, do ktorej sa implementujú patentované riešenia spomínaného Giorgia. Tu už by sa malo jednať nie len o hybridy, ale aj o plug-in hybridy. V nedávnej oficiálnej prezentácii však bolo spomenuté, že pre Stellantis Large sa navrhuje aj plne elektrický pohon s dojazdom až 800 kilometrov.

Jedinečnú platformu Giorgio v aktuálnej verzii využije ešte pripravované SUV Maserati Grecale. Ďalšia generácia modelu Ghibli a luxusného SUV Levante by mala byť už postavená taktiež na platforme Stellantis Large.

Taliani porovnávajú aktuálne dianie v Alfe s urýchleným vývojom Oplu po prevzatí skupinou PSA, kedy vznikli za veľmi krátky čas modely Grandland a Crossland, ktoré sú aktuálnymi ťahúňmi Oplu. Snáď sa podobný progres ukáže aj pod krídlami Alfy Romeo.