Nové Fiat Scudo oficiálne prezrádza podrobnosti

16.12.2021

Úžitková divízia Fiat Professional neotáľa a v niektorých krajinách otvára objednávky na nedávno predstavené nové Fiat Scudo. Nástupca Fiatu Talento využíva "domácu" techniku koncernu Stellantis a logo Fiat je už piate v poradí na dobre známej dodávke.

Očakávaný krok od koncernu Stellantis - využiť maximálne svoje existujúce modely a s minimálnymi investíciami zvýšiť svoje predaje naberá reálne rozmery. V severnom Francúzsku sa rozbehla výroba stredných dodávok už aj pod talianskou značkou. Nový Fiat Scudo stojí na existujúcej platforme EMP2 pôvodného koncernu PSA a pridáva sa tak k rodine úžitkových modelov Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel/Vauxhall Vivaro a Toyota Proace.

Nafta a elektrina

Mimoriadne dôležitý pre európskych úradníkov je fakt, že v ponuke bude nie len konvenčný naftový pohon ale aj plne elektrické e-Scudo, ktoré sa pridá k e-Ducatu.

Z naftových verzií budú k dispozícii 1.5 a 2.0 litrové vznetové štvorvalcové motory označené ako MultiJet 3, ide však o motory HDi. Na výber budú verzie s výkonom 75, 88 kW / 102, 120 koní (1.5) a 107 kW / 145 koní (2.0) s krútiacim momentom 270, 300 a 340 Nm, všetky spárované so 6 stupňovou manuálnou prevodovkou. K dispozícii bude aj 8 stupňový automat a to pre dvojlitre s výkonom 107 a 132 kW / 145 a 180 koní s krútiacim momentom 370 a 400 Nm.

Z elektrického pohonu budú k dispozícii dve verzie, obe s výkonom elektromotora 100 kW/ 136 koní, líšiť sa budú v kapacite batérie 50 a 75 kWh. Menšia zabezpečí dojazd 230 a väčšia 330 km na jedno nabitie podľa metodiky merania WLTP. Elektrické e-Scudo láka na krútiaci moment 260 Nm dostupný ihneď.

Tri dĺžky, tri úrovne výbavy

Že ide len o zmenu prednej masky a loga napovedajú aj ponúkané verzie, ktoré kopírujú paletu existujúcich modelov koncernových značiek Stellantis. Na výber budú tri dĺžky karosérie a to 4610, 4960 a 5310 milimetrov, výška sa môže variovať v rozmedzí 1890, 1940 alebo 2600 milimetrov pre verziu Scudo Platform. Interiér bude možné osadiť troma, šiestimi alebo deviatimi sedadlami v závislosti od zvoleného typu karosérie.

Základná úroveň výbavy má názov Easy a obsahuje napríklad tempomat s obmedzovačom rýchlosti a rádio so štyrmi reproduktormi. Vyššia Business pridáva manuálnu klimatizáciu, automatické prepínanie diaľkových svetiel, dažďový senzor a lepšie odhlučnenú kabínu. Najvyššia verzia Lounge pridáva hmlovky, parkovacie senzory a kameru vzadu, a bezpečnostný paket Afil s varovaním pred opustením jazdného pruhu a rozpoznávaním dopravných značiek.

Na palube Scuda je možné priplatiť si aj za 7" displej infotainmentu s funkciou zrkadlenia smartfónu a s navigáciou. K dispozícii je aj head-up displej a tiež vyhrievané sedadlá. O bezpečnosť sa stará celkovo 14 aktívnych a pasívnych bezpečnostných asistentov. Scudo sa postará aj o lepší prejazd rôznymi sťaženými povrchmi vďaka funkcii Grip control.