Nové Fiat Scudo a Ulysse

27.10.2021

Koncern Stellantis uvádza na trh novú generáciu ľahkých úžitkových vozidiel pod značkou Fiat. Predstavujú sa dva modely - úžitkové Scudo a vracia sa aj meno Ulysse pre luxusne vybavenú verziu. Nové modely budú k dispozícii ako so spaľovacím, tak s elektrickým pohonom.

Očakávaný krok od koncernu Stellantis - využiť maximálne svoje existujúce modely a s minimálnymi investíciami zvýšiť svoje predaje naberá reálne rozmery. V severnom Francúzsku sa čoskoro rozbehne výroba minivanov v troch verziách - Van, Combi a Cab pod talianskou značkou. Nové Fiaty stoja na existujúcej platforme EMP2 pôvodného koncernu PSA a pridávajú sa tak do rodiny modelov Peugeot Expert a Traveller, Citroën Jumpy a SpaceTourer a Opel/Vauxhall Vivaro a Zafira Life.

Zatiaľ čo luxusnejšia osobná verzia preberá staršie meno Fiat Ulysse, ktoré bolo kedysi špičkovým MPV vyrábaným v rokoch 1994 až 2002 taktiež v spolupráci s koncernom PSA, úžitková verzia sa bude predávať pod značkou Fiat Professional Scudo. Druhá menovaná nahradí terajšie osobné a úžitkové Fiat Talento pochádzajúce zo spolupráce automobiliek Fiat a Renault.

Nafta, elektrina, ale aj vodík

Oba modely budú k dispozícii s naftovým motorom, ale aj na čisto elektrický pohon. Pri osobnom Ulysse sa predpokladá použitie vznetového motora 2.0 HDi kombinácii so 6 stupňovou manuálnou alebo 8 stupňovou automatickou prevodovkou a výkonmi od 106 do 130 kW (od 145 do 180 koní). Úžitkové Scudo bude k dispozícii so vznetovou 1.5 HDi s výkonom 88 kW (120 koní) a aj so silnejším 2.0 HDi s výkonom 106 kW (145 koní), oba motory kombinované so 6 stupňovou manuálnou prevodovkou.

e-Scudo, e-Ulysse

Elektrické verzie bude poháňať elektromotor s výkonom 100 kW (136 koní) s batériami s kapacitou 50 a 75 kWh. Fiat chce ešte do konca tohto roka predstaviť Scudo s palivovými článkami na vodík. Cieľom koncernu Stellantis je do roku 2030 predávať 70% nízkoemisných vozidiel v Európe a 40% v USA. Do roku 2025 na to vyčlení investície vo výške 30 miliárd eur určených na elektrifikáciu a vývoj softvérov.

Objednávky na Fiat Professional Scudo budú otvorené vo Fiatom preferovaných krajinách medzi koncom tohto roka a začiatkom budúceho, zatiaľ čo Fiat Ulysse bude dostupný v prvom štvrťroku 2022.

Podobný osud čaká aj aktuálnu generáciu Fiatu Dobló, ktoré je na trhu už 10 rokov. Čoskoro by sa mohlo predstaviť na základoch modelu Peugeotu Rifter a Partner.