Lancia vykročila do novej éry. Ukázala aj ukážku nového auta!

28.11.2022

Autor: FK

Prvé verejné podujatie s názvom "Lancia Desing Day" v rámci novej éry značky Lancia sa uskutočnilo práve dnes - deň po oslave 116. narodenín značky Lancia. Luca Napolitano, šéf automobilky Lancia odprezentoval kompletne prepracovanú značku s novým logom a akýmsi manifestom, ktorý reprezentuje tvary budúcich Lancií.

Čo je teraz s Lanciou?

Za posledné roky sme o Lancii takmer vôbec nepočuli. Stiahla sa totiž len na domáci taliansky trh, kde sa jej pomerne dobre darí s výbehovým modelom Ypsilon. Naposledy ho modernizovala vo februári 2021 a ďalšiu modernizáciu chystá pre rok 2023, v ktorom ukončí svoju kariéru. Hneď na ďalší rok - 2024 sa totiž predstaví úplne nová generácia Ypsilonu z novej éry Lancie. Po nej má v roku 2026 nasledovať zatiaľ nepomenované SUV a plnohodnotnej renesancie sa dočká aj Delta a to v roku 2028.

Ak tušíte, že pôjde o elektrické autá, máte pravdu, ale len čiastočne. Posledným spaľovacím modelom totiž bude Ypsilon, ktorý okrem plne elektrického ešte stihne mild-hybridný pohon. Využije koncernové základy, teda druhú generáciu platformy CMP, do ktorej integruje novú pohonnú jednotku 1.2 Pure Tech Euro 7 s novou 7-stupňovou hybridnou automatickou prevodovkou - podobnú ako používa Alfa Romeo Tonale. Ďalšie Lancie už budú využívať platformy STLA novej generácie a pohon bude výlučne elektrický.

Príprava na opätovné uvedenie na trh sa postupne začala už v priebehu roka 2022. Vymenovaní boli noví zástupcovia a manažéri pre expanziu značky v piatich vybraných krajinách - Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko. Dnes pokračuje podujatím "Lancia Design Day"

Štart novej éry

"Nová éra Lancie začína dnes s novým logom a jasnou víziou dizajnu. Dnes je začiatok našej renesancie, ktorá ohromí fanúšikov Lancie po celom svete. Lancia bude opäť žiadanou, rešpektovanou a spoľahlivou značkou na európskom prémiovom trhu. Dnes je začiatok novej Lancie!", vyhlásil Luca Napolitano na oficiálnej udalosti. Predstavil tak nové logo a kompletne nový komunikačný vizuál Lancie.

Idú proti prúdu. Zatiaľ čo aktuálnym trendom je logá automobiliek zjednodušovať a z trojrozmerných vytvárať iba dvojrozmerné logá, Lancia ide svojou cestou. Nové logo vzniklo kombináciou hlavných prvkov historického loga z roku 1957 a toho posledného s modrým podfarbením z roku 2007. Kombinuje tak z pohľadu DNA značky dôležité prvky - oštep, na ktorom je vlajka s nápisom Lancia, koleso, ale aj atypický vonkajší tvar s troma hrotmi.

Lancia Pu+Ra, manifest budúcnosti

V polovici konferencie sa návštevníci presunuli za oponu, kde sa pod plachtou ukýval koncept, alebo skôr manifest Lancia Pu+Ra. Názov charakterizuje nový dizajnérsky smer - Pure and Radical, teda čisté a radikálne, také by mali byť nové Lancie. Chcú totiž v duchu tradície značky nadviazať na slávne elegantné, ale aj závodné modely Lancia Delta, Aurelia, Stratos, či 037. Pod spojenie vizuálnych aspektov slávnych aspektov sa podpísal šéfdizajnér značky Jean-Pierre Ploué, ktorý je zároveň šéfdizajnérom pre celý koncern Stellantis.

Hoci Pu+Ra nemá kolesá a pôsobí ako akási socha, každý automobil ňou v úplných začiatkoch vývoja dizajnu naozaj je. Koncepčná štúdia odkazuje plynulými líniami na kupé Aurelia a kabriolet Flaminia. Do nich sú postupným vrstvením pridávané ostré prvky Lancie Stratos s jej typickými okrúhlymi zadnými svetlometmi. Spomedzi nich vystupuje trojrozmerný nápis Lancia. Azda najfuturistickejším dojmom však pôsobí nová predná maska v tvare kalichu, ktorá je podsvietená a bude predstavovať základný charakteristický prvok nových Lancií a zároveň pripomínať tie staré.

Videli sme aj ukážky nového modelu

Popri tom ako Jean-Pierre Ploué prezentoval nový dizajnérsky smer, v pozadí bežali viaceré ukážky nového modelu Lancia, zatiaľ v počítačových vizualizáciách. Zatiaľ nevieme, či sa jedná o nový Ypsilon alebo Deltu, no na fotografiách sú vidieť dva druhy diskov kolies, predné svetlá, časť interiéru a palubnej dosky.

Práve interiéry nových Lancií majú predstavovať to najlepšie z automobilového priemyslu. Inteligentné a intuitívne hlasové ovládanie, luxusné materiály a inšpirácia svetom bývania pre vysoký komfort pasažierov, to všetko sľubuje Lancia. Až 50% materiálov má byť navyše recyklovaných.

Na nové Lancie si ešte hodnú chvíľu počkáme. Je však isté, že jej tri modely v predaji uvidíme, koncern Stellantis totiž financoval jej projekty na najbližších desať rokov. Na slovenský trh sa Lancia zatiaľ nechystá, rôzne formy online predaja však ešte môžu zamiešať kartami.

Fotogaléria konceptu alebo manifestu Lancia Pu+Ra