Lancia Montecarlo ožila v novodobom kabáte SUV kupé

22.10.2021

Talentovaný modelár a dizajnér David Obendorfer predstavuje 3D koncept, ktorý ani nie je tak zaujímavý stvárnením, ale skôr spôsobom, akým prepája históriu a súčasnosť. Ducha a typické znaky Lancie Beta Montecarlo z roku 1975 prevtelil do novodobého kabátu v štýle SUV kupé. Posúďte sami, ako na vás pôsobí.

Pamätáte si na 3D model konceptu Fiat 127? Snáď neexistuje krajina, v ktorej by tento koncept neobehol všetky automobilové weby. Citlivo prenesené detaily historického Fiatu 127 vyzerali na vizualizácii tak presvedčivo, ako by mali nabehnúť rovno do výroby. Rovnako ako tento Fiat 127 vzišla Lancia Montecarlo z rúk dizajnéra a 3D modelára Davida Obendorfera.

Pocta pôvodnej Lancii Beta Montecarlo

Lancia Beta Montecarlo vznika v roku 1975. Navrhol ju Paolo Martin, v dobe vzniku člen dizajnérskeho tímu štúdia Pininfarina. Išlo o športové kupé s dvojlitrovým zážihovým motorom s výkonom 120 koní umiestneným v strede karosérie. Charakteristické vizuálne stránky boli prísne hranaté tvary s plynulou líniou strechy, ostro rezaná predná maska s negatívnym sklonom ohraničená hrubým čiernym pásom alebo naznačený čierny rám nad motorom v strede karosérie.


Teraz ako moderné SUV kupé - Lancia Montecarlo

Typické znaky pôvodnej Lancie Beta Montecarlo David Obendorfer citlivo preniesol na karosériu stvárnenú podľa súčasných trendov. 3D koncept je postavený ako SUV kupé výhľadovo prispôsobené platforme CMP koncernu Stellantis. Má dĺžku 4,54, šírku 1,85, výšku 1,56 a rázvor 2,68 metra. Týmito rozmermi sa radí medzi B až C segment ako ekvivalent modelu Citroen C4 patriaceho taktiež do koncernu Stellantis.

Koncept akoby citoval pôvodnú Lanciu - predná časť je zasadená do čierneho pásu a ukazuje sa tu aj zvislý tmavý rám umiestnený na C-stĺpiku. Karoséria je päťdverová s efektne ukrytými kľučkami zadných dverí. David ju tvoril v nádeji, že sa niekto chopí tohto nápadu a zároveň overuje reakcie na to, či dizajn zrodený pre športové auto pred viac ako 45 rokmi je možné transformovať na auto úplne iného druhu.

Bude to nová Lancia Ypsilon?

Hoci tento koncept nie je oficiálnym dielom značky, tá aktuálne intenzívne pracuje na novom štarte. Prvá novodobá Lancia bude nástupca súčasnej Lancie Ypsilon - malého mestského hatchbacku. V novej generácii však chce byť univerzálnejšia, preto bude väčšia, s možnosťou elektrického pohonu a najskôr stvárnená ako štýlový crossover. Vyrábať sa bude v poľskom meste Tychy, kde vznikajú nové kapacity pre výrobu. Spoznáme ju začiatkom roku 2024 a tento koncept je jedna z možností, akým štýlom by sa mohla uberať novodobá Lancia.

Foto a video: David Obendorfer