Koncept Lancia Pu+Ra HPE prináša viac než len cvičenie dizajnérov, odkrýva budúcnosť Lancie

18.04.2023

O návrate značky Lancia na európsky trh prémiových vozidiel vieme už nejaký ten čas. Automobilka o sebe pravidelne dáva vedieť a za poslednú dobu ukázala nové logo, korporátnu identitu, manifest Pu+Ra Zero stelesňujúci nový dizajnový jazyk a nový vzhľad svojich showroomov, v ktorých zatiaľ predáva model Ypsilon pre rok 2023. Že neostáva len pri prísľuboch, predstavuje sa koncept Lancia Pu+Ra HPE.

HPE

Znalci značky si iste budú pamätať skratku HPE z minulosti. Zatiaľ čo v roku 1975 stála pri modeli Beta, trojdverovom fastbacku s významom "High Performance Estate", v roku 2006 to bolo pri koncepčnom modeli sériovej Lancie Delta. Koncept Pu+Ra HPE však skratku vysvetľuje ako "High Performance Electric", teda vysoko výkonný a elektrický, s ktorým Lancia deklaruje dojazd až 700 kilometrov a spotrebu energie 10 kWh/100 km. Dobitie by nemalo trvať viac ako 10 minút, avšak hovoríme stále o koncepčnom vozidle, ktoré využíva architektúru (platformu) STLA Medium.

Eklektická kombinácia

Z konceptu ide atmosféra minulosti a výhľad do budúcnosti zároveň. Zatiaľ čo exteriérová forma citlivo nadväzuje na manifest Pu+Ra Zero z minulého roku, pridáva sa tu viac prvkov, ktoré uvidíme na Lanciách. Prezentovaný dizajn je desaťročnou predpoveďou pre vzhľad troch oznámených modelov – Ypsilon v roku 2024, Gamma v roku 2026 a Delta v roku 2028. Budú ladené v štýle Pu+Ra, teda Pure (čistý) a Radical (radikálny), jednoduchšie povedané s jednoduchými geometrickými prvkami na hladkej a uhladenej karosérii.

Koncept uctieva historické modely – napríklad uhladená forma trupu karosérie odkazuje na historickú Aureliu, tvarovanie presklenej časti karosérie a spojler so zadnými okrúhlymi svetlometmi odkazujú zase na Stratos, a "žalúzie" evokujúce C-stĺpik, ktorý tu v skutočnosti nie je, odkazuje na model Beta HPE. Podsvietená maska odkazujúca na chrómové masky chladiča spája všetky Lancie histórie do moderného a veľmi charakteristického prvku prednej časti. Zelená farba "progressive green" inšpiráciu naberá z modelu Lancia Flaminia.

Celok však vôbec nepôsobí ako vývar z minulosti, práve naopak - moderne a elegantne, v automobilovom priemysle ho možno nazvať inovatívnym vďaka nevídanej kombinácií ostrých geometrických línií a hladkých prechodov. Všimnúť si možno aj dôraz na aerodynamiku. Aj keď automobilka rozmery nezverejnila, koncept je veľmi nízky. Používa aerodynamický dizajn kolies a uhladenú prednú časť s integrovanými vzduchovými kanálmi. Vzduch vstupuje do zasúvajúcich sa predných lopatiek a vystupuje z odklopenej čiernej lišty s novým logom Lancia za prednými kolesami.

Udržateľná talianska móda v interiéri

Lancia sa v interiéri rozhodla zamiešať karty so svetom bývania. K spolupráci si prizvali talianskeho výrobcu nábytku Cassina a vytvorili pozoruhodné detailne prepracované povrchy. Zatiaľ čo špecifické predné sedadlá sú odeté v žltej farbe, tie zadné vytvárajú pohodlnú obývačku ladiacu s okolím. Tvar zadných sedadiel dokonca pripomína sedadlá konceptu Lancia Sibilo. Bohaté presklenie karosérie pomáhajú v prípade potreby zmierniť "žalúzie" zadných skiel a tieniace časti čelného a strešného skla. Videli ste už niekedy okrúhle otvárateľné strešné okno? Lancia Pu+Ra HPE ho má!

Celý interiér je zároveň udržateľný. Automobilka si prístup k tvorbe interiéru nazvala ako "sustylenability", čo je kombinácia slov udržateľnosť a štýl. Dverné panely sú napríklad pokryté materiálom nazvaným ako Marm/More, čo je inovatívny materiál pozostávajúci z 50% odpadového mramorového prachu a recyklovanej látky. Okolo zadných sedadiel sú zase použité obklady z intarzovaného dreva. Podlahu zdobí prírodný vlnený a ručne vyrobený koberec. Spodnú časť interiéru tvorí poťahové zamatové nabuko, rovnako vyrobené s ohľadom na prírodu.

Obývačka nesmie byť bez obrazovky

Na polkruh viditeľný na prednej kapote nadväzuje úplne nový digitálny panel, ktorý je akousi náhradou palubnej dosky. Je veľmi čisto dizajnovo stvárnený a minimalistický. Stredná časť má dve polohy – základnú, kedy je v rovine a užívateľ ovláda len jednoduché funkcie a sklopenú, kedy je možné ovládať rozšírené funkcie.

Je tu zabudovaná technológia SALA, teda Sound Air Light Augmentation, ktorú automobilka nazýva ako nenáročný prístup k technológii. Jedná sa o minimalistické virtuálne rozhranie, ktorým možno nastavovať funkcie audia, klimatizácie a osvetlenia hlasom alebo jedným dotykom. Ak to znie futuristicky a nerealizovateľne, Lancia hovorí, že toto uvidíme už v novom Ypsilone o necelý rok.

Nie je to sériovka

Aj keď na prvý pohľad je viditeľné, že koncept Pu+Ra HPE nie je sériovým modelom, prináša v jednom balení 3 modely Lancie na nasledujúcich 10 rokov. Nie je preto predzvesťou žiadneho konkrétneho auta. Obsahuje tiež množstvo prepracovaných detailov, na základe ktorých sa inšpirujú budúci členovia ponuky. Budú to modely Ypsilon, jeho ostrá plne elektrická verzia Ypsilon HF s výkonom 240 koní, vlajková loď Gamma a novodobá extrémna Delta, ktorej ostrá verzia Delta HF by mala mať výkon až 1000 koní. Prvý z modelov – Ypsilon, hatchback B-segmentu spoznáme už začiatkom roku 2024. Tento návrat Lancie vyzerá naozaj seriózne a neostáva nič iné, len jej držať palce.