JEEP pripravuje nové malé SUV

15.11.2021

Automobilka JEEP už niekoľko rokov pracuje na rozšírení svojho portfólia a zvýšení podielu na európskom trhu. Ešte pred desiatimi rokmi bolo výnimkou na ceste u nás stretnúť JEEP. To sa ale zmenilo výrazne modelmi Compass a Renegade. Ofenzíva pokračuje ďalej. Posledných pár rokov sa hovorilo o vývoji ďalšieho malého SUV s dĺžkou karosérie pod štyri metre. Vývoj tohto auta vrcholí, čo teda môžeme od JEEPu očakávať?

Ako veľký bude nový model JEEPu?

Nové SUV sa v modelovej rade JEEP umiestni pod model Renegade - ten má v súčasnosti dĺžku karosérie približne 4230 milimetrov a rázvor kolies 2570 milimetrov a radí sa tak do väčších modelov segmentu B-SUV.  Nové SUV/crossover bude na rozhraní automobilového segmentu B - to znamená, že dĺžka karosérie bude niečo nad 4000 milimetrov a rázvor kolies by sa mal pohybovať na hranici 2400-2500 milimetrov.

Na akej platforme nový JEEP vznikne?

Nové B-SUV vznikne vďaka spojeniu s francúzskym partnerom PSA na existujúcej platforme CMP, z ktorej sa aktuálne vyvíja aj inovovaná podoba s názvom STLA Small určená pre budúce modely koncernu Stellantis. Ukončenie vývoja plne elektrickej verzie platformy STLA Small je však naplánované až na rok 2025. Nový JEEP teda bude využívať platformu CMP. Tá však nemá pohon 4x4. 

Podľa informácií francúzskho magazínu L'Argus však JEEP pracuje na variante eAWD s dodatočným motorom namontovaným do zadnej častiexistujúceho podvozku. Malo by tak ísť o jediný model v skupine Stellantis s pohonom eAWD.

Na francúzskej platforme sa v rokoch 2022 a 2023 predstaví celkovo trojica modelov Fiat, Alfa Romeo a spomínaný JEEP. Túto platformu už v súčasnosti využívajú modely Opel Mokka, Peugeot 2008, DS3 Crossback alebo Citroen C4. 

Ako bude najmenší JEEP vyzerať?

Podľa posledného rozhovoru s šéfdizajnérom JEEPu Markom Allenom sa dá predpokladať, že malý JEEP bude obsahovať tradičné štylistické prvky značky. 

Niektoré z dizajnových prvkov, o ktorých hovoríme a nezáleží na tom, na akom modeli Jeep pracujeme, sú - krátky predný previs, skvelý nájazdový uhol, prechodový uhol a malý zadný presah - všetky tieto veci sa snažíme implementovať do každého modelu, ktorý robíme. Svetlá výška a schopnosti v teréne sú pre nás dôležité, bez ohľadu na model.

Na novom modeli možno očakávať aj typickú masku chladiča so siedmimi otvormi, lichobežníkové otvory pre kolesá a krátke predné a zadné previsy. 

"Keď začíname s novým projektom, vždy sa odvolávame na úplne prvý Jeep," 

dodáva Allen. Pre magazín Auto express bola vykreslená vizualizácia nového JEEPu.

Odkiaľ budú batérie?

Batérie by mala dodávať spoločnosť BYD. Pôjde o batérie typu "Blade" určené konkrétne elektrickému SUV JEEP. Skupina Stellantis si stanovila ročný cieľ výroby 300 000 kusov pre vyššie uvedenú trojicu JEEP, Fiat a Alfa Romeo. Model JEEP s kódovým označením 516 má z tohto objemu alokovanú niečo viac ako tretinu uvedeného objemu. 

A aký bude spaľovací motor?

Podľa francúzskho L'Argus sa očakáva, že štandardné varianty malého SUV značky JEEP budú dostupné s 1.2-litrovým benzínovým motorom PureTech od Groupe PSA s mild-hybridnou technológiou.

Kde sa bude nový malý JEEP predávať?

Pravdepodobne pôjde o globálny model určený aj mimo Európu, pretože na jeho vývoji pracuje aj India. Potvrdzuje to vyjadrenie Partha Datta - prezidenta a výkonného riaditeľa FCA (India) pre ETAuto vo februári 2021: "Náš tím na malom SUV Jeep pracuje vo dne v noci". Ešte v tom istom mesiaci Datta dôrazne naznačil, že malé SUV Jeep bude jazdiť na rovnakej platforme akú má Citroen CC21, čím sa potvrdzuje aj jeho pravdepodobne lacnejšia varianta pre Indiu. Pričom potvrdil, že ide o platformu CMP.

Na základe poslednej informácii o príbuznosti s modelom Citroen CC21 vznikla aj vyššie vyobrazená vizualizácia nového malého SUV JEEP. Menovaný Citroen zatiaľ nebol verejnosti predstavený a na malý JEEP si ešte nejaký čas počkáme. 

Kedy môžeme auto reálne očakávať?

Podľa správy od Automotive News Europe plánuje Stellantis vyrábať malé SUV JEEP 516 v továrni Fiat v Tychy (Poľsko) už v novembri 2022. Výroba by sa mala začať najskôr len s benzínovým motorom, zatiaľ čo plne elektrická verzia bude nasledovať vo februári 2023 a nová mild-hybridná verzia v januári 2024, uvádza Automotive News. 

Aj podľa zverejneného plánu elektrifikácie značiek skupiny Stellantis sa v prvej polovici roku 2023 očakáva uvedenie plne elektrického JEEPu na trh. Potvrdzuje to vyššie uvedenú informáciu o začiatku výroby.