Jeep Avenger 1st edition

07.11.2022

Debutom na parížskom autosalóne bol odštartovaný predaj nového kompaktného modelu Jeep Avenger. Veľmi sympatický európsky model zameraný na veľké objemy predaja je k dispozícii zatiaľ len vo vybraných krajinách. Koľko stojí a čo prináša? Dozviete sa v článku.

V krátkosti

Jeep Avenger je mestský crossover segmentu B, teda alternatíva k modelu Renegade. Napriek tomu, že je od neho na dĺžku kratší o 16 centimetrov s celkovou dĺžkou 4080 milimetrov, disponuje batožinovým priestorom 380 litrov. Avenger je 1800 milimetrov široký a 1550 milimetrov vysoký.

Ako typický mestský crossover disponuje oplastovaním karosérie s určitým dôrazom na ešte väčšiu odolnosť - napríklad svetlometmi viac zapustenými do predného nárazníka. Svetlá výška činí 20 centimetrov a zaujímavé sú aj prejazdové uhly viditeľné na obrázku nižšie. Vďaka použitiu bohatého profilu pneumatík (215/55 R18) možno očakávať aj pomerne vysoký jazdný komfort.

1st edition

Prvý Avenger je potrebné rezervovať tam, kde je k dispozícii, online a to do 30. novembra 2022, pretože ide o limitovanú edíciu. K dispozícii je v dvoch variantoch pohonu. Takmer pre všetky trhy Európy ako plne elektrické vozidlo (BEV) a plne spaľovacie vozidlo s motorom 1.2 a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou pre Taliansko a Španielsko.

Prvá edícia spočíva v špecifickej výbave. Má na čierno lakovanú strechu vo farbe Volcano Black, 18" dvojfarebné disky kolies a ambientné osvetlenie interiéru s možnosťou výberu farby. Palubná doska je vybavená žlto lakovaným obkladom.

Z technológií zaujme 10,25" digitálny prístrojový panel a rovnako veľký displej informačného systému. Na palube nájdeme aj bezdrôtové zrkadlenie (AndroidAuto/AppleCarPlay) a nabíjanie smartfónu s výkonom 15W.

Avenger disponuje autonómnym riadením 2. úrovne (len BEV), ktorý pomáha udržiavať rýchlosť, vzdialenosť od vozidla pred vami a jazdu v strede jazdného pruhu plne autonómnym spôsobom. Pri parkovaní je prítomná 360° ochrana vďaka šikovne umiestneným parkovacím senzorom.

K dispozícii je aj cúvacia kamera, vyhrievané sedadlá, čelné sklo v oblasti stieračov a elektrický ovládané veko batožinového priestoru s otváraním pomocou "podkopnutia" pod zadný nárazník. Predné aj zadné svetlomety sú plne LED diódové, diaľkové svetlá Avenger prepína automaticky vďaka svetelnému senzoru a nechýba rovnako senzor dažďa.

Vylepšený balík výbavy prvej edície uzatvára bezkľúčový vstup a štartovanie, dvojzónová automatická klimatizácia, systém monitorovania mŕtveho uhla, spätné zrkadlo s automatickým stmievaním, elektricky sklopné a vyhrievané bočné zrkadlá. Toto je naozaj nadštandardná výbava v segmente B u bežných crossoverov.

Elektrická verzia

Predné kolesá plne elektrického Jeepu Avegner poháňa elektromotor s výkonom 156 koní a maximálnym krútiacim momentom 260 Nm dostupným ihneď. Akčný rádius elektrického Avengera sa pohybuje na úrovni 400 kilometrov, čo dokladá aj reálny dojazd 390-392 kilometrov nameraných podľa metodiky WLTP. Jeep sľubuje možnosti rýchleho, bezproblémového a jednoduchého nabíjania. Už za 3 minúty je možné získať dojazd 30 kilometrov, z 0 na 80% to má vďaka 100 kW nabíjaniu jednosmerným prúdom trvať len 30 minút. 

Spaľovacia verzia

Benzínový Avenger využíva preplňovaný motor s obsahom 1199 centimetrov kubických. Napriek tomu, že je koncernovo označený známym názvom GSE (Global Small Engine), nejedná sa o motor z radu Firefly. Ide o 1.2 litrový preplňovaný trojvalec (Pure Tech) pôvodom z koncernu PSA, ktorý je spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Maximálny výkon je 74 kW, teda 100 koní, krútiaci moment 206 Nm. Poháňa predné kolesá a podľa metodiky WLTP spotrebuje v priemere 5,6 litra benzínu na 100 kilometrov.

Ďalšie nadstavby

Pre Avenger sú k dispozícii aj hlasové príkazy vďaka integrácii Amazon Alexa. Prostredníctvom smartfónu tak bude možné kontrolovať, plánovať a platiť za dobíjanie, otvárať a zatvárať dvere, ale aj ovládať niektoré funkcie počas jazdy viac. Virtuálny asistent bude vedieť výrazne zjednodušiť ovládanie vozidla.

Ceny

Taliani za "stokoňový" Avenger s jedna-dvojkou na benzín zaplatia 26.900 eur, v Španielsku je o tisíc eur lacnejší. V prípade elektrickej verzie s vyššou výbavou je to cena 39.500 eur. Treba pripomenúť, že ide o plne vybavené úvodné edície. Cena základného Avengera by na našom trhu mala aj výraznejšie podliezť hranicu 20.000 eur, v prípade elektrickej verzie by mohlo ísť o štartovaciu cenu pod 30.000 eur.

Výhľad

Napriek tomu, že prvé informácie hovorili o debute Avengera MHEV v roku 2023, nastal posun začiatku produkcie a čakať naň budeme musieť ešte dlhšie. V roku 2024 teda do ponuky pribudne aj mild-hybridný Avenger s novým motorom 1.2 PureTech EURO 7 s výkonom 136 koní a novou hybridnou sedemstupňovou automatickou prevodovkou. Pôjde o podobný princíp hybridného systému, aký v súčasnosti využíva Jeep Renegade a Compass 1.5 e-hybrid.

O pol roka neskôr, tiež v roku 2024 sa debutu dočká Avenger s pohonom všetkých štyroch kolies. Pravdepodobne  bude plne elektrický, so zvýšenou svetlou výškou a robustnejšou ochranou karosérie rovnako ako to bolo v prípade modelov Jeep s prídomkom Trailhawk.

Autor: FK, Foto: Jeep