Fiat Tipo kombi CROSS vstupuje do predaja

14.02.2022

Autor článku: FK

Očakávaný praktickejší variant karosérie modelu Fiat Tipo v robustnom pakete CROSS vstupuje do predaja na slovenský trh. Ako sa odlišuje od bežného kombi a koľko nové Tipo kombi CROSS stojí? Čítajte v článku.

CROSS paket

Tipo s paketom CROSS prináša špecifickú prednú masku chladiča s odlišným dizajnom. Robustnosť autu dodáva strieborný spojler nárazníka a čierna plastová ochrana rohov. Plastovú ochranu dostávajú aj blatníky kolies a prahy karosérie. CROSS prichádza aj s elegantne zapustenými striebornými lištami strechy pre ľahšie upevnenie strešného nosiča.

Zmeny oproti štandardnému Tipu kombi nájdeme aj na podvozku. Svetlá výška bola zvýšená o 26 milimetrov v prospech paketu CROSS.  Nové Tipo CROSS je aj širšie (+26 mm), dlhšie (+10 mm) a zároveň má širší rozchod predných (+4 mm) a zadných kolies (+5 mm). Komfort pri prejazde nespevnenými povrchmi zabezpečujú tlmiče typu FSD s dvoma pracovnými okruhmi (tvrdší, mäkší) meniacimi sa v závislosti od frekvencie nerovností na ceste. Tie majú Tipá CROSS v základe. Paket CROSS stojí Tipo 20 kilogramov na hmotnosti.

Motory

K dispozícii bude zatiaľ dvojica pohonných jednotiek. Benzínový motor Firefly poskytne výkon 74 kW (100 koní) a krútiaci moment 190 Nm dostupný už pri 1500 ot./min. Výkon bude na kolesa prenášaný prostredníctvom päťstupňovej manuálnej prevodovky. Tento motor Tipu poskytuje veľmi slušnú dynamiku a obstojnú oporu o turbodúchadlo pri predbiehacích manévroch.

Inovovaný naftový motor 1.6 Multijet sa pýši výkonom 96 kW (130 koní) a krútiacim momentom 320 Nm dostupným taktiež už pri 1500 ot./min. Motor spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a v Tipe pracuje veľmi hospodárne s kombinovanou spotrebou paliva 4,5-4,7 litra na 100 kilometrov.

Bohatá výbava v štandarde

Čo rozhodne stojí za zmienku pri novom Fiate Tipo kombi CROSS, je výbava. V základe je tu totiž Paket Safety so snímaním mŕtveho uhla, automatickým prepínaním diaľkových svetiel a samostmievateľným spätným zrkadlom. Tipo má základe aj asistenta sledovania jazdných pruhov s korekciou smeru, systém autonómneho núdzového brzdenia s rozpoznávaním cyklistov a chodcov, zadnú parkovaciu kameru alebo aktívnu aerodynamickú a chrániacu klapku chladiča. Poteší adaptívny tempomat.

Interiér a 10,25" veľký dotykový displej infotainmentu U Connect
Interiér a 10,25" veľký dotykový displej infotainmentu U Connect

Cross prichádza s 10,25" displejom infotainmentu U Connect, ktorý patrí medzi špičku v triede. Aj klasické budíky tu nahradzuje 7" TFT displej. Prvky výbavy ako 4 elektricky ovládané okná, elektrické a vyhrievané spätné zrkadlá, či automatická klimatizácia sú už pre všetky Tipá štandardom.

Cross ešte prichádza so špecifickými 17" diskami kolies v dizajne Cross. Ten nesie aj individuálne čalúnenie sedadiel. Ďalšie vizuálne odlišnosti, ktoré sú štandardom pre Cross, sú predné a zadné LED svetlá a zatmavené zadné okná.

Zobrazená edícia (RED) na slovenskom trhu nebude v ponuke
Zobrazená edícia (RED) na slovenskom trhu nebude v ponuke

Slovenské ceny

Tipo kombi s paketom CROSS štartuje na cenovke 22.600 eur s DPH s benzínovou motorizáciou 1.0 Firefly, naftová 1.6 Multijet vyžaduje príplatok na sumu 26.100 eur s DPH.

Pre verziu kombi CROSS si môžete priplatiť za paket Convenience Plus, ktorý zahŕňa bezkľúčový vstup a štartovanie, bezdrôtové nabíjanie smartfónu, nastaviteľnú bedrovú opierku vodiča, výškovo nastaviteľné sedadlo spolujazdca a pre zadných pasažierov pribudne okrem lakťovej opierky aj USB port. Paket stojí 650 eur. Medzi mnou odporúčané príplatky patria vyhrievané predné sedadlá (220 eur) a prídavné elektrické kúrenie (200 eur). Plnohodnotná rezerva stojí tentokrát 350 eur.

Základnou farbou bez príplatku je biela Gelato, môžete však voliť aj dva sivé metalické laky - Colosseo a Maestro, alebo veselšie - oranžovú Paprika, či modrú Oceano, všetky za 600 eur. Čierna Cinema stoji rovnako 600 eur, pastelová červená Passione je za polovičných 300 eur.

Tipo kombi Cross v červenej farbe Passione
Tipo kombi Cross v červenej farbe Passione

Kompletná ponuka Tipo modelový rok 2022 sa postupne dostane do predaja v priebehu marca 2022. Už čoskoro jeho ponuku doplní aj nová pohonná jednotka 1.5 Firefly HYBRID s automatickou prevodovkou. Určite sa mnohí budete pýtať na jeho cenu, odhadom je však cenové umiestnenie nad naftovou verziou. Napokon rovnako to je aj v prípade Jeepu Compass a Renegade, ktoré už tieto motorizácie majú v ponuke.