Fiat Tipo HYBRID a kombi CROSS

08.11.2021

Modernizované Fiat Tipo sme spoznali presne v tomto období pred rokom. Koncom roku 2020 sa ukázala aj úplná novinka - zvýšený hatchback s označením CROSS v štýle SUV. Významná modernizácia sa prejavila na výraznom vzostupe úrovne bezpečnostnej výbavy a neobišla ani technickú stránku. Pod kapotou sa objavil nový základný motor 1.0 Firefly Turbo. Novinkám však nie je koniec, pretože Tipo už čoskoro predstaví svoje inovácie pre modelový rok 2022. O čo pôjde?

1.5 HYBRID

Ako web Stellantis FANS už dávnejšie informoval, Fiat dokončuje vývoj nového benzínového motora s objemom 1,5 litra s označením Firefly. Čítať ste o tom mohli tu, ale štyri dni na to už aj v kópii tohto článku tu a tu.

Pôjde o modifikáciu aktuálne používanej jednotky 1.3 Firefly známej z modelov Fiat 500X, Jeep Compass alebo Renegade. Nová objemová verzia motora vznikne zväčšením zdvihu valcov. Tak ako v prípade doterajších preplňovaných motorov Firefly bude nová 1.5-ka pre variabilné časovanie ventilov využívať tretiu generáciu technológie MultiAir.

Čítajte tiež: Prehľadný článok o nových motoroch Firefly

Tento motor sa v modeli Fiat TIPO objaví vo verzii TIPO HYBRID. Naladený by mal byť na výkon 96 kW (130 koní) a spolupracovať bude s automatickou prevodovkou, ktorá v ponuke chýba. Pre Tipo to bude znamenať použitie novo vyvíjanej prevodovky s integrovaným elektromotorom, pretože starší automat typu C635 DDCT má byť postupne utlmený a jeho zástavba k novému motoru nedáva zmysel. 

Isté je, že hybridné Tipo použije 48V palubnú sieť. Debut hybridného Tipa môžeme očakávať v prvej polovici roku 2022. Sériové autá sú už testované na spotrebu paliva v reálnej premávke.

FIAT TIPO KOMBI CROSS

Tipo HYBRID nebude jedinou novinkou. Na debut sa chystá aj ďalšia karosárska verzia. Doposiaľ bolo štýlové Tipo Cross dostupné len vo verzii hatchback. To sa však zmení a štýlovú ponuku doplní karoséria typu kombi. Po vzore hatchbacku sa očakáva doplnenie aktuálneho kombi ochrannými plastovými časťami, špecifickým interiérom, zvýšenou svetlou výškou a tiež použitím komfortných tlmičov typu FSD. Tak ako v prípade Tipa HYBRID spoznáme Tipo kombi CROSS v prvej polovici roku 2022.