Fiat Panda MY2021: Všetko najlepšie k 40tke!

20.10.2020

Napriek koronakríze, ktorej dôsledkom sú všetky odklady premiér nových alebo aktualizovaných modelov Fiatu konečne prichádza Panda s novinkami pre modelový rok 2021.

Tretia generácia Pandy je tu od roku 2012, doposiaľ väčší facelift neabsolvovala, čo pri malých autách nie je nezvyčajné. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, kedy model Panda oslavuje 40 rokov výroby. Aktualizácia je hlavne o nových výbavách.

Zostava výbav novej Pandy aktuálne obsahuje 3 línie

Začína mestskou, pokračuje športovou a končí terénnou. Základná výbava nesie názov Panda. Rozšírená výbava pre mestský život má názov City Life. Pre tých, ktorí uprednostňujú športový vzhľad, prichádza úplne nová verzia Sport. Vyššie položený podvozok majú Panda City Cross a Panda Cross, ktoré už poznáme. 

Základná výbava Panda a City Life

Úroveň výbavy Panda predstavuje najlacnejší základ, ktorého prvky zatiaľ Fiat nezverejnil. Poznáme však detaily o výbave City Life, ktorá predstavuje podľa výrobcu najlepší pomer medzi cenou a výkonom. Panda City Life má po novom vzhľad crossoveru. Pripomínajú ho nové nárazníky s čiernymi plastovými ochranami, plastové bočné prahy, nové 15-palcové disky kolies "Life" a kontrastné čierne prvky: od strešného nosiča po ochranu okolo kolies. Čierne sú aj kľučky dverí a kryty spätných zrkadiel. Interiér obsahuje dvojfarebné sedadlá v šedých odtieňoch a inovovanú palubnú dosku v antracitovej farbe.

Základ výbavy City Life predstavuje manuálna klimatizácia a systém Uconnect so 7" dotykovým displejom. Ten podporuje Apple CarPlay a Android Auto ™ a vstavané rádio má v základe DAB príjem. Novinkou je držiak na smartfón nad novým displejom.

Nová Panda Sport

Nová Panda Sport je zameraná na mladého, dynamického zákazníka, láka na športový štýl a dopĺňa "rodinu Fiat Sport", ktorú v súčasnosti tvoria modely 500X, 500L a Tipo. Nová verzia je okamžite rozpoznateľná podľa nových dvojfarebných 16-palcových diskov z ľahkej zliatiny. Kľučky dverí a kryty spätných zrkadiel sú v rovnakej farbe ako karoséria, na objednávku je možné objednať ich v lesklej čiernej farbe rovnako ako lakovanie strechy. Pre Pandu Sport je k dispozícii je aj nová matná šedá farba.

Nové prvky verzie Sport nájdeme aj v interiéri. Palubná doska je tu v titánovej farbe, panely dverí sú čalúnené eko-kožou, ďalej môžeme vidieť čierny strop a nové sedadlá s tmavosivým čalúnením. Fiat odkazuje niektorými prvkami aj na Pandu 100 HP, konkrétne paketom Pandemonio Pack. Ten pridáva červené brzdové strmene, zatmavené okná a nový kožený športový volant s červeným prešívaním. Medzi štandardné prvky Sport-ky patrí tež 7-palcový UConnect a tiež držiak na smartfón.

Verzie Cross a City Cross

Nová Panda City Cross bola konkrétne navrhnutá pre zákazníkov, ktorí hľadajú mestské auto pripomínajúce terénne vozidlo za dostupnú cenu. K dispozícii bola od roku 2017. Modelový rok 2021 prináša niekoľko aktualizácií aj pre tieto výbavy. Nový model prichádza s pastelovým lakom Ceramic Blue, s novým dvojfarebným (modrým a čiernym) čalúnením z techno-kože na výplniach dverí a sedadlách, ktoré sú zdobené striebornou niťou. Štandardom je automatická klimatizácia. Pandu City Cross dopĺňajú nové LED denné svetlá a prvky v čiernej farbe - napríklad strešný nosič a bočné prahy. Pre Pandu City Cross je charakteristický pohon prednej nápravy, kto očakáva plnohodnotný malý crossover, musí zvoliť verziu Cross.

Panda Cross je v ponuke zastúpená ako najvyššia výbava s terénnym charakterom a pohonom 4x4. Vyznačuje sa novými štýlovými 15-palcovými diskami kolies, červeným ťažným háčikom pod mriežkou nárazníka, strieborne lakovanými ochrannými plastami, strešným nosičom a bočnými plastami s čiernym nápisom "cross". Štandard Cross-ky zahŕňa zadné parkovacie senzory, automatickú klimatizáciu, kožený volant, nové panely dverí z čiernej techno-kože, novú palubnú dosku s imitáciou dreva z recyklovaných materiálov. Sedadlá sú zdobené hnedým prešívaním, detailami z ekokože a špecifickým "cross" logom. Tak ako v prípade Pandy Sport je v štandarde 7" UConnect infotainment.

Nový Mild Hybrid je k dispozícii pre všetky verzie

Doposiaľ bol u nás nový mildhybrid k dispozícii len pre verziu City Cross. Po novom bude benzínový trojvalec 1.0 FireFly vyhovujúci norme Euro 6D Final v ponuke pre všetky verzie. Litrový Mild Hybrid má výkon 70 k (51,5 kW) a spolupracuje s BSG (Belt-integrated Starter Generator). Ten regeneruje energiu pri brzdení a spomalení, uskladní ju v lítiovej batérii s kapacitou 11 Ah a pri maximálnom výkone 3,6 kW ju použije na opätovné naštartovanie motora a pomoc pri akceleráci. Litrový FireFly je štandardne spriahnutý so 6-stupňovou prevodovkou. Z ponuky vypadáva legendárny motor 1.2 FIRE s výkonom 69 k (51 kW). Naftová jednotka 1.3 MultiJet sa už do malej Pandy dlhodobo nemontuje. K dispozícii by mal byť ešte dvojvalec z radu TwinAir pre Pandu Cross 4x4, avšak len pre vybrané trhy.

Nová Panda tak trochu vybabrala so systémom. Po novom je v každej verzii k dispozícii ako hybrid, pričom za základnú cenu, ktorú zatiaľ nepoznáme, poskytuje zákazníkom prístup ku všetkým výhodám homologizácie hybridných vozidiel. Tie v závislosti od miestnych predpisov zahŕňajú voľný prístup a pohyb v centrách miest, lacnejšie parkovanie a rôzne daňové úľavy.

FK, Fiat