Fiat Ducato MY2021

10.06.2021

Modernizácia Fiatu Ducato priniesla významné inovácie technologického vybavenia, motorov, konektivity a bezpečnosti. Mierne sa pozmenil vzhľad, úplne nová je palubná doska s praktickými riešeniami pre vodičov v službách.

Vonkajšie zmeny

Pri pohľade na vonkajší dizajn je najvýraznejšia zmena loga z okrúhleho za nápis Fiat podobne ako pri osobnom modeli Tipo. Prepracovaná je predná mriežka a nárazník. Pribudli nové farby karosérie. Významnou zmenou sú nové full LED svetlá, o ktorých Fiat deklaruje o 30% lepšiu účinnosť v porovnaní so starými halogénmi. Zadná časť ostala bez zmien, dokonca ostáva staršie logo Fiatu Professional.

Poďme do vnútra

Výraznejšie zmeny zasiahli palubnú dosku a jej usporiadanie. Má nový tvar a dizajnovo sa prispôsobila dobe displejov. Obnovou prešli aj sedadlá, vymenené bolo čalúnenie. Dôkladné zmeny sa odohrali na poli ovládacích prvkov.

Ducato má nový volant, ktorý má menší priemer. Spolu s novým elektrickým posilovačom a prepracovaným riadením deklaruje lepšiu ovládateľnosť. Vodič nehľadá parkovaciu brzdu na podlahe, má ju totiž na palubovke - po novom plne elektrickú. Nové je aj ovládanie automatickej klimatizácie a ostatných funkčných prvkov. Fiat dizajnovo prispôsobil aj výduchy ventilácie a vymenil radiacu páku prevodovky za okrúhlu.

Budíky pred vodičom nahradili dve nové verzie. Základná má klasické ukazovatele, ktoré sú po novom lepšie čitateľné. Uprostred dvoch budíkov sa nachádza 3,5 palcový displej s informáciami. Tá vyššia sa predstavuje ako plne digitálny kokpit. Má 7 palcovú obrazovku a je plne konfigurovateľný. Funkcie displeja budú podobné ako v prípade osobného modelu Tipo.

Konektivita

V tejto oblasti prichádza Ducato s výraznými zmenami. K dispozícii je palubný infotainment U Connect s dotykovým displejom vo veľkosti 5, 7 alebo 10 palcov. Posledné dve majú rádio s DAB príjmom a známe aplikácie Android Auto a Apple Car Play pre bezdrôtové spojenie so smartfónom. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie telefónu v novej priehradke, dva USB porty alebo 230 V zásuvka.

Bezpečnosť

Ducato prichádza ako prvé ľahké úžitkové auto s autonómnym riadením 2. úrovne. Toto riadenie funguje na základe nových bezpečnostných asistentov ako sú inteligentný rýchlostný asistent, monitoring slepého uhla, asistent jazdy v zápche, autonómne núdzové brzdenie, rozpoznávanie chodcov a cyklistov, čítanie dopravných značiek, sledovanie pozornosti vodiča a asistent jazdy v pruhoch s korekciou vyrovnávania smeru. Najdôležitejší je tu adaptívny tempomat so systémom Stop & Go. K asistentom sa ešte pridáva ESC systém so stabilizáciou auta a prívesu pri bočnom vetre.

Výbava

K dispozícii budú 4 verzie - Easy, Business, Lounge a Trekking. Novinkou vo výbave je vyhrievané čelné sklo alebo parkovací asistent, ktorý spolupracuje s digitálnym spätným zrkadlom. Pri parkovaní pomôže aj Blind Spot Detect alebo parkovací asistent monitorujúci kompletných 360° okolo vozidla. Kuriérov poteší aj bezkľúčový vstup a štartovanie Keyless Entry & Go. Na palubu si môžete objednať aj vstavanú navigáciu s 3D mapami Tom Tom.

MultiJet 3. generácie

Pod kapotou nájdeme motory s objemom 2.2 MultiJet. Budú v ponuke s výkonom 120, 140, 160 a 180 koní. Spriahnuté sú s novou 6 stupňovou manuálnou prevodovkou. Pre posledné tri verzie budú k dispozícii aj s 9 stupňovým automatom, najsilnejšia kombinácia má 180 koní a 450 Nm krútiaceho momentu.

Ducato už môžete objednávať u všetkých predajcov Fiat Professional.