Fiat Doblò pre modelový rok 2022

13.06.2021

Aj pre úžitkové automobily platia stále prísnejšie emisné normy. Prispôsobuje sa im aj ľahké a kompaktné úžitkové Doblò. To prichádza rovno s inovačným balíkom a Fiat Professional ho označuje ako modelový rok 2022 (MY 2022).

Dve existujúce generácie Fiatu Doblò si už doposiaľ zvolilo viac ako 1,8 milióna zákazníkov. Tá posledná sa vyrába od roku 2010 a v roku 2015 prešlo Doblò poslednou výraznejšou modernizáciou. Ide o globálny model, ktorý sa vyrába v tureckej Burse a predáva sa aj pod značkami ako Opel Combo, Fiat Practico, Vauxhall Combo, RAM Pro Master City pre Južnú Ameriku, či RAM V1000 pre Chile. 

Fiat Professional prehlasuje, že pre modelový rok 2022 prichystal najfunkčnejšie Doblò, aké tu bolo. Má byť totiž najlepším vozidlom vo svojej triede z hľadiska výkonu a funkčnosti, nosnosti a im prislúchajúcim prevádzkovým nákladom. Prispieť k tomu majú najmä inovované motory.

Nižšie emisie a spotreba paliva

Pod kapotou sa ukrývajú prepracované motory 1.6 MultiJet-2, ktoré po novom vyhovujú emisnej norme Euro 6D-Final. Fiat pripravil verzie s výkonom 66 kW (90 koní), 77 kW (105 koní) a najsilnejšia jedna-šestka má výkon 88 kW (120 koní). Motory využívajú nový nízkoviskózny olej a variabilné olejové čerpadlo (princíp funkčnosti vo videu).

Na nižšej spotrebe sa podieľajú aj nové pneumatiky s nízkym valivým odporom a optimalizačné riešenia aerodynamiky. 

Nový paket Trekking

Okrem štandardných inovácií prichádza aj nový paket Doblò Trekking. Ten je možné zvoliť vo verziách Cargo, Cargo Maxi a v osobnej verzii s piatimi miestami na sedenie. Trekking má štýlový "cross" paket karosérie, avšak aj zopár vylepšení, vďaka ktorým je použiteľný aj v ľahšom teréne - mimo nich aj zvýšenú svetlú výšku podvozka.

Obsahuje systém Traction+, vďaka ktorému vie inteligentne prispôsobiť prenos výkonu na kolesá podľa aktuálnych podmienok. Karosériu chránia plastové obklady, na štýle pridávajú nové nárazníky vpredu a vzadu, a strešné lyžiny. Pre Trekking sú vyhradené aj špecifické disky kolies. 

Nový Trekking je zároveň paketom, ktorý v štandarde zahŕňa súbor prvkov ako manuálna klimatizácia, parkovacie senzory, cúvaciu kameru a nový 7 palcový dotykový displej U Connect. Tu nájdeme aj rádio s digitálnym príjmom DAB, vstavanou navigáciou a chytrými riešeniami pre zrkadlenie smartfónu vďaka aplikáciám Android Auto a Apple CarPlay. V štandarde sa tu nachádzajú aj hmlovky, zatmavené zadné okná, či elektrické spätné zrkadlá. 

Treba pripomenúť 

Aj fakt, že Doblò je známe pohodlnou manipuláciou do a z nakladacieho priestoru, nosnosťou 1 tona a objemom až do 5,4 metra kubického. Zároveň je Doblò jediný ľahký úžitkový automobil, ktorý používa zadnú nápravu s nezávislým zavesením Bi-Link so štandardnou ochranou proti prevráteniu. Vďaka tomuto riešeniu ponúka skvelý jazdný komfort a ovládateľnosť.

Nové funkcie Mopar Connect

Aktualizované Doblò  prichádza aj s novými funkciami Mopar Connect. Nájdeme tu napríklad diaľkovú asistenčnú pomoc myAssistant a ovládanie niektorých funkcií na diaľku. Napríklad myRemoteControl pre diaľkové zamykanie, UConnect LIVE pre hľadanie auta na mape, myCar pre sledovanie ciest, spotreby paliva a kilometrických výkonov alebo MyFleetManager pre správu firemného parku.

Objednávky pre modernizované Doblò sú spustené.