Brazílske FIAT UNO končí po 37 rokoch výroby

21.12.2021

Fiat oznámil na pondelok 20.12.2021 koniec výroby modelu FIAT UNO. Nie, nebojte sa, nezaspali ste výrobu hranatého európskeho Una. Ide o brazílske Uno, ktoré na tamojšom trhu bojovalo neuveriteľných 37 rokov. Lúči sa špeciálnou edíciou CIAO, z ktorej bolo vyrobených 250 číslovaných kusov.

Okrem štítkov s číslovaním dostane niekoľko prvkov nadštandardnej výbavy. Zvonku sa pýši špeciálnym polepom s nápisom "La storia una legenda", teda príbeh jednej legendy. Špecifická je aj farba karosérie Silverstone Grey a kontrastne lakovaná strecha a spätné zrkadlá v čiernej farbe. Aj 14" zliatinové disky kolies sú vyhradené len pre túto záverečnú edíciu.

Nadštandard v porovnaní s bežnou ponukou Una nájdeme v interiéri. Výbava obsahuje klimatizáciu, posilňovač riadenia, prístrojový panel s LCD obrazovkou, Bluetooth rádio, dva airbagy, predné elektricky ovládané okná a zámky, Isofix, delené zadné sedadlá a sklopnú a stropnú konzolu so zrkadlom. 

V továrni Betim sa za celých 37 rokov vyrobilo 4.379.356 kusov modelu Uno. Čísla nabiehali rýchlo už uvedením prvej generácie na trh v roku 1984. V roku 1996 prišla modernizácia a modifikácia názvu na Uno Mille. Aj po boku moderného Fiatu Palio vydržalo Uno až do roku 2010, kedy bola na trh uvedená posledná - táto druhá generácia, ktorú vidíme na obrázkoch.

Druhá generácia prešla jednou rozsiahlejšou modernizáciou v roku 2014 a v roku 2016 bolo Uno jedným z prvých Fiatov na svete, ktoré debutovalo s motorom 1.0 FireFly. Po čase sa však Uno pre nižšiu cenu vrátilo k motoru 1.0 FIRE a kariéru postupne ukončilo s jedinou verziou Attractive 1.0 Fire. Napriek tomu boli predaje stále uspokojivé.
 

Výroba Una bola ukončená - ako inak - pre nesplnenie emisnej normy Proconve L7. Žiaľ, európske príbehy cestujú už aj do Brazílie. Tak teda CIAO UNO!


Inak.. Častokrát sa nesprávne uvádza, že európska Panda je vlastne len prezlečené brazílske Uno. V žiadnom prípade nejde o to isté auto. Brazílske Uno vzniklo skôr, na inej platforme s inými rozmermi, inou štruktúrou, palubnou sieťou a výbavou, skrátka úplne iné auto.


Rozlúčiť sa s modelom Uno môžete v exkluzívnom videu z ukončenia jeho výroby.