Alfa Romeo Tonale vstupuje do predaja na slovenskom trhu

19.04.2022

Autor: FK

Dlho očakávané kompaktné SUV štartuje v predaji na slovenskom trhu. K dispozícii je v špičkovej úvodnej edícii Speciale, s možnosťou voľby štyroch paketov a štyroch farieb. Vieme, koľko stojí, s čím všetkým prichádza už v základe a kedy prídu na Slovensko prvé autá.

Najprv prvá séria

Tak ako v prípade debutu väčšieho SUV Stelvio otvárala predaje edícia First Edition, Tonale prichádza s uvádzacou sériou s názvom Edizione Speciale. Špeciálna je okrem mixu dobre vyskladanej výbavy aj tým, že takáto kombinácia bude neskôr dostupná len pre vyššie výkonové verzie. Cena úvodnej edície je 39 000 eur.

Výbava Edizione Speciale

Tonale Edizione Speciale ponúka v základe prvky bezpečnosti ako automatické núdzové brzdenie s rozpoznávaním cyklistov a chodcov, čítanie dopravných značiek, zadnú parkovaciu kameru, ale aj inteligentný rýchlostný asistent a adaptívny tempomat.

Štandardne sú prítomné aj predné a zadné parkovacie senzory, Nezabúdalo sa ani na praktickú 12V zásuvku vpredu, ale aj v 500-litrov veľkom batožinovom priestore. Prístup do neho sa ovláda bezdotykovo a otváranie je elektrické. Zadných pasažierov poteší štandardná lakťová opierka, pod ktorou sa ukrýva aj tunel na lyže.

Štandardná konektivita

Čo sa týka konektivity, nechýbajú služby Alfa Connect, ktorými možno viaceré funkcie auta ovládať aj na diaľku prostredníctvom smartfónu, či hodiniek. S konektivitou súvisí aj zobrazovacia technika - pred vodičom je vždy prítomný nový displej "Cannonchiale" s veľkosťou 12,3" a ovládací dotykový displej v strede palubnej dosky s veľkosťou 10,25" a štandardne s navigáciou. K dispozícii budú v štandarde USB vstupy pre predných, ale aj zadných pasažierov (typ A aj C) a bezdrôtové nabíjanie a zrkadlenie smartfónu.

Tonale Edizione Speciale prichádza štandardne vybavené novými LED Matrix svetlometmi s inteligentným prispôsobovaním intenzity stretávacích svetlometov, automatickými diaľkovými svetlami a prisvecovaním do zákrut.

Vizuálne prvky

Špecifické pre prvotnú edíciu Speciale sú hliníkové prahové lišty a pedále, vo svojej triede jedinečné hliníkové pádla pod volantom, čierne lakované lišty okolo okien a športový kožený volant so štartovacím tlačidlom - to je samozrejme spojené s bezkľúčovým prístupom. Interiér bude v čiernej farbe s tmavým stropom a s ambientným podsvietením palubnej dosky.

Exteriérový vzhľad vylepšujú plastové lemy lakované v sivej farbe Dark Miron, čierno lakované spätné zrkadlá, zatmavené sklá a tmavo lakované "scudetto", teda charakteristický trojuholníkový rám prednej masky Alfa Romeo. Špecifické pre Edizione Speciale sú 20" disky kolies, v ktorých vynikajú na červeno lakované brzdové strmene.

Sedadlá a kolesá edície Speciale
Sedadlá a kolesá edície Speciale

K dispozícii sú štyri pakety a štyri farby

Paket jazdnej asistencie pre vodiča pridáva asistenčný systém jazdy v kolóne, centrovanie v jazdnom pruhu a inteligentný adaptívny tempomat, stojí 550 eur. Paket zima pridáva vyhrievané sedadlá, volant a trysky ostrekovača skla, stojí 500 eur.

Komplexnejší je paket Koža, ktorý pridáva kožené sedadlá, osemsmerové elektrické nastavenie sedadla vodiča s pamäťou a odvetrávanie predných sedadiel, všetko za 1620 eur. Taký istý, avšak rozšírený o prémiový audiosystém HARMAN/KARDON je paket Premium za 2400 eur.

Neskôr - v priebehu júla - v čase oficiálneho začiatku predaja pribudnú aj ďalšie pakety. Napríklad paket Techno s prvkami ako detekcia mŕtveho uhla, asistent parkovania a 360° telekamera.

Z farieb je bez príplatku pastelová červená Alfa. Metalické sivá Vesuvio a modrá Misano sú za príplatok 990 eur, najdrahšia je zatiaľ výrazná zelená Montreal za 1500 eur známa z modelov Giulia a Stelvio Quadrifoglio.

Pod kapotou benzínový hybrid ako štandard

Tonale je v úvodnej edícii k dispozícii zatiaľ s novou preplňovanou benzínovou jednotkou 1.5 GSE e-Hybrid s výkonom 96 kW (130 koní), ktorá poháňa predné kolesá. Motor je označený ako mHEV, teda mild-hybrid, no okrem klasickej podpory spaľovacieho motora cez 12V štartér-generátor, je prítomný aj 48V elektromotor s výkonom 15 kW (20 koní) umiestnený v 7-stupňovej automatickej prevodovke. Vďaka tomuto riešeniu sú k dispozícii rôzne režimy čisto elektrickej jazdy.

Pohľad do technických údajov prezradí napriek hybridnej technike akceptovateľnú pohotovostnú hmotnosť 1600 kg, ktorú základná jednotka rozhýbe na maximálnu rýchlosť 200 km/h. Uvádzaná spotreba paliva podľa realistickej metodiky WLTP je 5,7 až 6,2 litra benzínu na 100 kilometrov, čo pri 55-litrovej nádrži vystačí na dojazd s možnosťou presahu cez 900 kilometrov.

Kedy príde na Slovensko?

Objednávky na prvú edíciu Speciale sú spustené, prvé autá by sa na Slovensku mohli začať objavovať v priebehu júna.

Je potrebné pripomenúť, že oficiálny začiatok predaja je plánovaný na mesiac júl, teda všetko, čo je zatiaľ k dispozícii, je v takzvanom predpredaji.

Aj napriek tomu by kompletná modelová paleta aj s nižšími verziami a ďalšími motormi mala byť k dispozícii na objednanie koncom mája 2022 - hovoríme o silnejšej benzínovej 1.5-ke s výkonom 117 kW (160 koní).

Neskôr ponuku rozšíri aj naftová 1.6-ka MultiJet s výkonom 96 kW (130 koní). Zatiaľ špičková plug-in hybridná verzia by sa do ponuky mala dostať ako posledná - niekedy na jeseň 2022.