Alfa Romeo Brennero - crossover menší od Tonale je reálny

30.12.2020

Ako už bolo nedávno spomenuté, do továrne Tychy v Poľsku putuje obrovská investícia pre rozšírenie kapacít výroby. Koncern FCA tam chce vyrábať okrem súčasných malých áut Fiat 500, Abarth a Lancie Ypsilon aj modely segmentu B, teda malých mestských automobilov. Zatiaľ nie je jasné, o aké konkrétne modely pôjde, viacero informácií však naznačuje, že všetky malé autá budú SUV segmentu B a pôjde o nové generácie modelov Fiat 500X, Jeep Renegade a Alfa Romeo B-SUV, o ktorom špekulácie naznačujú, že sa bude volať Brennero podľa talianskeho horského mestečka na severe Talianska.

Všetky nové B modely budú stáť na platforme poskytnutej koncernom PSA vrámci spolupráce v novovzniknutej skupine Stellantis. Pripomínam, že nejde o klasické skupovanie značky značkou, nová skupina je rovnomerné spojenie 50:50 a zdieľanie komponentov je na vzájomnej dohode. Nebude teda samozrejmosťou tak ako v prípade niektorých modelov Oplu (vlastnený PSA), že všetky nové modely stratia svoj osobitý charakter.

Kým nepoznáme kontúry nového modelu Alfa Romeo Brennero, zhliadnuť si môžeme zatiaľ predstavy grafikov, ktoré kolujú na internete. Kochajme sa!

Bude aj na elektrinu

Alfa vidí najlepšiu cestu elektrifikácie prostredníctvom segmentu B, pre ktorý už podľa nej existujú postačujúce technológie pre dojazd pri súčasnej infraštruktúre nabíjacích staníc. Preto si pre vývoj SUV vo veľkosti Fiatu 500X vybrala podvozkovú platformu e-CMP z PSA, na ktorej už existujú modely Opel Mokka, či Peugeot 2008. Okrem čisto elektrickej verzie sa pripravuje aj verzia so spaľovacím motorom a hybridná verzia. Je nepravdepodobné, že najmenšiu Alfu budú poháňať talianske motory, preto sa očakáva použitie trojvalca 1.2 PureTech z PSA. Verme, že sa tak nestane.

Napriek tomu, že to budí rozpaky, modulárne platformy, elektronika motorov a možnosti vývojových riešení súčasnosti ponúkajú možnosť individuálneho naladenia. Skrátka treba aspoň do zvezenia ukryť predsudky a očakávať príchod najmenšieho SUV od Alfy Romeo, ktoré by vďaka zdieľaniu komponentov mohlo dostať veľmi zaujímavú cenovku. Štart produkcie najmenšieho modelu s dĺžkou cca 4,1 metra sa očakáva v roku 2023.