ABARTH sa vracia do Brazílie s modelom Pulse

14.03.2022

Autor: FK

ABARTH hlási veľký návrat do Brazílie. Po minulotýždňovej ochutnávke s výzvou, že sa máme pripraviť na "otrávenie" ponuky predajcov Fiatov jedom škorpióna prichádza odhalenie modelu. Privítajme kompaktné SUV s plnohodnotným označením Fiat Pulse ABARTH

73 ročná značka sa vracia do Brazílie so šiestimi jedinečnými charakteristikami spojenými s Abarthom: výkon, technológia a inovácia v automobiloch šitých na mieru s provokatívnym riadením. "Naše plánovanie je zamerané na implementáciu značky Abarth, nielen na spustenie nového produktu. Abarth je vo svojej podstate športový, je vzrušujúci, provokatívny. Práve táto kombinácia vytvorí novú hodnotu pre Abarth aj pre samotný Fiat," povedal Herlander Zola, senior viceprezident oblasti obchodu a značky Fiatu v Južnej Amerike.

Prvým produktom značky, vyvinutý v Brazílii a s domácou produkciou, bude Abarth Pulse, ktorého príchod je naplánovaný na posledný štvrťrok tohto roka. S tým príde aj ďalší rad iniciatív na implementáciu značky v krajine. Meniť sa budú aj predajcovia značky Fiat - niektorí sa dostanú špecializáciu na predaj modelov Abarth s jedinečnou vizuálnou identitou.

Fiat Pulse Abarth

Upravené SUV patrí do segmentu B. Na pripomenutie - na dĺžku má 4099, na šírku 1774 na výšku 1579 milimetrov. Stojí na novej, v Južnej Amerike vyvinutej platforme MLA. Na stavbu skeletu SUV Fiat použil 87% ocelí s vysokou a ultra vysokou pevnosťou.

Karoséria verzie Abarth sa odlišuje výrazne prepracovanou prednou maskou a novým predným nárazníkom. Lišta nad svetlami preberá karbónový motív, nová je aj predná mriežka chladiča a zatmavená grafika full LED svetlometov. Predný nárazník má veľké prieduchy optimalizujúce aerodynamiku a agresívnu červenú lištu v spodnej mriežke.

Nad plastovými prahmi je umiestnený typický pás s nápisom Abarth, ktorý ladí s červenými spätnými zrkadlami. Zozadu upúta novo tvarovaný nárazník s difúzorom a dvojitou koncovkou výfuku. Logo Fiat nahradil masívny nápis Abarth a zaujímavý je detail červeného koncového písmena nápisu Pulse.

Nový štart v Brazílii

Abarth predával v krajine už dva modely. V roku 2002 to bolo Stilo - najvýkonnejšia verzia bola vybavená päťvalcovým motorom s objemom 2.4 litra s výkonom 167 koní. Jeho maximálna rýchlosť bola 212 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h 8,4 sekundy.

V roku 2014 prišiel na rad ikonický Abarth 500, ktorá ešte rýchlejšie zrýchlila z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy. Kompakt bol vybavený motorom 1.4 Multiair 16V Turbo s výkonom 167 koní. Dizajn odkazoval aj na športovosť značky - mal dvojitý chrómový výfuk, exkluzívne svetlomety a 16-palcové zliatinové disky, bočné lišty v červenej, bielej a čiernej farbe a kryt vonkajších spätných zrkadiel v rovnakej farbe ako lišta.

Teraz príbeh získava novú kapitolu s Fiat Pulse Abarth. Technické podrobnosti nového modelu zatiaľ neboli špecifikované, no očakávame, že novinka bude mať pod kapotou preplňovaný štvorvalcový motor 1.3 Firefly Turbo, ktorým v Brazílii disponuje napríklad Fiat Toro. Tento motor dosahuje výkon 185 koní a krútiaci moment 270 Nm. Brazílske motory Firefly dokážu okrem benzínu spaľovať aj na tamojšom trhu obľúbený etanol. Uvedenie do predaja sa plánuje koncom roka 2022. 

Pozrite si galériu.